احترام به فرزندان

Spread the love

اینجا بشنوید
042_Interview042_Love to Children1
043_Interview043_Love to Children2
bache
[ti_audio media=”610″]
[ti_audio media=”611″]
1ـ چگونه می‌توانیم به فرزندان خود احترام بگذاریم؟
بهترین احترامی که به فرزندان خود می‌توانیم بگذاریم این‌است‌که نیازهای آن‌ها را خوب بشناسیم و به آن‌ها توجّه داشته باشیم. ما برای فرزندان‌مان تنها تکیه‌گاه و امید هستیم. فرزندان بدون وجود والدین در ناامنی خواهند بود پس بهترین احترام به فرزندان این‌است‌که به آن‌ها امنیّت خاطر بدهیم و آن‌ها را موجوداتی بی‌ارزش نپنداریم. آن‌ها را به چشم بچه‌ای نادان فرض نکنیم. بلکه بدانیم که آن‌ها زمین‌های حاصلخیز و آماده‌ای هستند که هرچه بکاریم برداشت خواهیم کرد، اگر بذری نیکو بکاریم، نیکوئی را برداشت می‌کنیم و مسلماً اگر بذری نادرست بکاریم، ناردستی برداشت خواهیم کرد.
هم‌چنین باید که با فرزندانمان متناسب با سنشان برخورد کنیم، ما نمی‌توانیم همان رفتاری را که با یک کودک
۵ ساله داریم با فرزند ۱۲ ساله‌مان نیز داشته باشیم. احترام براساس آگاهی و حکمت، باید استوار باشد نه برپایه احساس و احترام براساس حکمت، باعث می‌شود که نوع رفتارمان با افراد مختلف متفاوت باشد.
۲ـ فرزندسالاری چیست؟
متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند آن‌چه را که فرزندشان طلب می‌کند باید در اختیارش قرار داده و به قول خودشان چیزی برایشان کم و کسر نگذارند. فرزندان آن‌قدر باهوش هستند که وقتی اوضاع را چنین می‌یابند، شروع به حکمرانی کرده و اگر هشیار نباشیم تبدیل به بردگان آن‌ها شده و بزرگ‌ترین آسیب را به آن‌ها خواهیم رسانید. فرزند سالاری یکی از بیماری‌هائی است که امروزه در اکثر جوامع رایج بوده و در سنین بالاتر باعث مشکلات بسیاری در جامعه می‌گردد. بهتر است که در هر سنی از فرزندانمان، آن‌ها را بیشترو بهتر بشناسیم و براساس حدسیات و توهّمات خود با آن‌ها رفتار نکنیم بلکه براساس واقعیت‌ها آن‌ها را مورد توجّه قرار دهیم. یکی از بهترین راه‌ها برای مواجه شدن درست با فرزندان داشتن ارتباطی روحانی و معنوی است. هرچه این ارتباط با فرزندمان بیشتر باشد در تربیت و رشد به او کمک بسیار کرده‌ایم. البته منظور از ارتباط معنوی این نیست که او را وادار به مذهبی بودن کنیم بلکه یعنی بیشتر با او دوست و همراه باشیم. یعنی این‌که با فرزندانمان بیشتر همفکری و رفاقت کنیم نه این‌که آن‌ها را مجبور به داشتن یک روش خاصی کنیم و آن‌ها را آزاد بگذاریم تا راه درست را خودشان انتخاب کنند، مثلاً آن‌ها را وادار به داشتن دین خاصی یا اندیشه ویژه ای نکنیم بلکه اجازه بدهیم آزادانه و با آگاهی روش درست را انتخاب کنند و آن‌ها را مجبور به اجرای احکام دینی نکنیم و در این جهت باید اطلاعات و آگاهی معنوی خود را بالا ببریم تا بتوانیم به فرزندان خود با نهایت آگاهی و محبّت این دانش را دوستانه انتقال دهیم.
۳ـ تربیت والدین چه تأثیری در آینده فرزندان دارد؟
همه ما می‌دانیم که تربیت والدین در آینده فرزندان بسیار مؤثر بوده و هیچ پدر و مادری نیست که فرزندش را تربیت نکند ولی این را باید بدانیم که ما همیشه فرزندان خود را براساس تربیت خود، تربیت می‌کنیم، یعنی برمبنای دانش و حکمتی که دارا هستیم با آن‌ها رفتار کرده نه براساس درستی. اگر بخواهیم تربیت خود را بر درستی و حقیقت قرار دهیم، باید اوّل خود تربیت شویم. ببینید، یک مربی تا زمانی‌که مورد تعلیم و تربیت قرار نگیرد، نمی‌تواند مربی خوبی باشد. ما می‌توانیم براساس چیزهائی که از اطرافمان می‌شنویم یا گمان می‌‌کنیم که درست است، مربیگری کنیم، ولی مربی‌ای موفق است که خود تعلیم و تربیت قرار گرفته باشد. پس چه خوب است که اگر مایل به داشتن فرزندان نیک هستیم، خود را مورد تعلیم و تربیت قرار دهیم، قبل از این‌که آن‌ها را همچون موش آزمایشگاهی به هلاکت اندازیم.
۴ـ تنبیه و تأدیب فرزندان به چه صورت باید باشد؟
یادم می‌آید که قبلاً تنبیه و تادیب به‌همراه تنبیه فیزیکی بود و حتی در مدارس همیشه اینگونه تنبیه‌ها رایج بودند ولی خدا را شکر که امروزه این کمتر شده و انسان‌ها بیشتر به شناخت و آگاهی رسیده‌اند که تنبیه و تادیب به‌همراه آزار جسمانی نه‌تنها مؤثر نیست که مخرب هم می‌باشد. آزار جسمانی و تنبیه بدنی در زمان کودکی بسیار تأثیر‌ نادرستی بر روح و روان کودک گذاشته و گاهی تا آخر عمر، زندگیش را تحت تأثیر قرار می‌دهد ؛ خواهش می‌کنم از این‌گونه تنبیه هرگز استفاده نکنید و می‌توانید از روش‌های دیگری برای تنبیه و تادیب استفاده کنید. یکی از روش‌های بسیار جالب برای تنبیه و تأدیب این‌است‌که همچون آینه در مقابل فرزند خود قرار گیرد و منعکس‌کننده رفتارش به او باشید و اجازه دهید به‌خاطر رفتارهایش اگر دچار سختی می‌شود فوراً آن را حل نکرده تا قدری به فکر فرو رود و بتواند مسئولیت کارهایش را بپذیرد و هم‌چنین به اندازه توانش به او مسئولیت بدهیم و همیشه در رفتارهایمان با فرزندمان به‌گونه‌ای باشیم که احساس گناه نکند و همواره به عشق و محبّت والدین مطمئن باشد. پس در آخر اضافه می‌کنیم که تأدیب فرزند به معنی پرورش و تربیت اوست، نه سرکوب و سرزنش.

0

About رادیو رشدی نو

عیسی مسیح تنها راه وراستی هست
This entry was posted in گفتگوها. Bookmark the permalink.